nultý ročník Buchlovské svíce 1988

První rok proběhla zkušební jízda – tzv. nultý ročník. Na Buchlově zněla hudba ve čtvrtek, pátek a sobotu 11.–13. 8. 1988.

Přehled pořadů

(program nabízel jen večerní koncerty od 18.00, přes den byla naplánována mnohá překvápka)

11. 8. – Hradišťan, Vladimír Merta + Václav Veselý, Ležhory (horňácká muzika z Velké nad Veličkou), Fleret (Vizovice)

12. 8. – Polajka (valašská muzika z Rožnova pod Radhoštěm), Vlasta Redl, AG Flek, Ciment (valašský bigbít z Valmezu), Petr Vítek (písničkář z Gottwaldova s kolegou houslistou), Dva až tři (folklór z Martina)

13. 8. – Hradišťan, Žalmani, Gajdoši (z Brna), Domácí lékař (těžko zařaditelná, ale krásná hudba z Brna), Katka Šarközi se skupinou (muzika z Gottwaldova a širokého okolí), Folk-lór (z Olomouce)

Prvními dvěma večery provázel Jiří Brabec, posledním Jan Gogola, ceny vystoupení se pohybovaly kolem 20 Kčs. Dvorním zvukařem Svíce byl Tonda Janků z AG Fleku.

Program byl pevně stanoven na večer, ten denní se formoval náhodně. To však neznamená, že by byl o něco míň zajímavější. Například muzikanti, kteří měli hrát večer, přes den dali dohromady pár písniček. Tak vznikalo zajímavé míchání muziky různých kapel, které bylo přidáno k večernímu plánovanému vystoupení. Přes den se pořádaly diskuse se zajímavými hosty. Jednou se také stal hostem zmatený japonský turista, který se záhadně octnul za železnou oponou a náhodně se objevil před branami hradu.

Na hradě se musely před akcí dát do pořádku mnohé věci – zajistit dostatek pitné vody, natahat kabely s elektřinou, připravit sezení... K tomu posloužily dva špalky a fošna položená přes ně, v dnešní době by takový systém neobstál. I tenkrát to byla loterie.

Nádvoří hradu, parkoviště pod hradem, kaple svaté Barbory (Barborka), staré vinné sklepy pod parkovištěm, statek – prostory, které sloužily Buchlovské svíci (a ta jim).

U příležitosti vznícení festivalu začalo vydávání Svícnu neboli listů z Buchlovské svíce. Svícen přinášel každý den plán programu, jeho změny, zajímavosti kolem festivalu, ohlasy a pobavení. Jeho vydávání pokračovalo formou občasníku jako zpravodaj UHáčka i po zbytek roku.

© 2009 - 20 LET POTÉ • Realizace web studio dat